Det er ikke altid et enten/eller-spørgsmål for virksomheder om at installere robotter og fuldautomatisere fabrikken og på den måde holde produktionen i Danmark, eller at flytte produktionen til udlandet (kaldes også for outsourcing). Slagterikoncernen Danish Crown valgte for nogle år siden en kombineret model og byggede derfor et topmoderne slagteri i Horsens, hvor robotter gør det meste af slagtearbejdet, mens de samtidig valgte at flytte noget af arbejdet til tyske slagterier.

Danish Crown flyttede det løntunge arbejde med udbening af dyr til Tyskland i begyndelsen af 2005. På slagteriet i Hjørring blev 450 slagteriarbejdere dermed arbejdsløse, fordi de havde stået for udbening indtil da. I Tyskland koster den tyske og østeuropæiske arbejdskraft under halvdelen af en dansk timeløn, og hvis Danish Crown skal følge med den internationale konkurrence og globaliseringen er de nødt til at foretage drastiske ændringer. Danish Crown kan angiveligt spare 41 mio. kr. årligt ved denne ændring. En tillidsmand i Hjørring udtalte: “Vi er blevet ofre for globalisering og udflagning af danske job.”

En anden stor ændring i produktionen er, at Danish Crown har bygget et af verdens største og mest moderne svineslagterier i Horsens, hvor robotter klarer stort set alle dele af slagtningen, mens slagteriarbejderne nøjes med at overvåge om den højteknologiske arbejdsproces forløber, som den skal. Slagteriindustrien har altid været kendetegnet ved et meget nedslidende arbejdsmiljø, men det fysisk hårde og nedslidende arbejde har robotterne nu overtaget.

Det er naturligvis en ulykke for den enkelte fyrede medarbejder på de lukkede slagterier. Direktør i Danish Crowns sekretariat udtaler dog: “Min samvittighed fejler ikke noget. Hellere gøre denne og andre af vore virksomheder konkurrencedygtige og dermed sikre et antal job end at risikere, at vi om 5 år ikke kan konkurrere og mister meget mere.”