Det var ikke kun i industrien og i virksomhederne, at danskerne mærkede den tekniske udvikling i 1950’erne. Især i køkkenet kunne man begynde at se de tekniske fremskridt i slutningen af 50’erne.
Flere og flere moderne husholdningsmaskiner kom frem. Et af de mest populære køb i perioden blev køleskabet.

Selv om køleskabet allerede var kommet til Danmark i slutningen af 1940’erne, så var køleskabet i begyndelsen forbeholdt de økonomiske bedrestillede familier.
Arbejderfamilier havde i stedet et isskab. Isskabet var lille, og pladsen til madvarer var yderst begrænset. Isskabet fungerede ved, at der blev lagt en kvart stang krystalis ind i en zinkkasse inde i selve skabet.

I slutningen af 1950’erne fik danskerne flere og flere penge til sig selv og sammen med biler var køleskabet en af de forbrugsvarer, som arbejderne pludselig fik mulighed for at købe. I 1958 blev der solgt 68.710 køleskabe i Danmark.
Køleskabet blev en stor hjælp for husmødrene, da madvarerne nu kunne holde sig længere, samtidig med at det blev muligt at handle større ind.